Playstataion Plus

wtorek, 12 lipca 2011

Recenzja Ikariam


kariam została stworzona na wzór serii Civilization (chociaż podobieństwo to nie jest tak oczywiste jak w przypadku np. Evony [Civony]). Kilkanaście tygodni później gra wystartowała w polskiej wersji językowej i od tej pory jest niezmiennie popularna wśród rodzimych graczy przeglądarkowych. Świat gry podzielony jest na archipelagi, z których każdy składa się z kilku wysp, na każdej wyspie zaś znajduje się do szesnastu osad, kierowanych przez graczy.
W swojej ojczyźnie Ikariam wciąż jest nagradzana – w zeszłym roku zdobyła na przykład nagrodę publiczności w kategorii „Gry Online i Przeglądarkowe” , przyznawaną przez Computec Media i zwyciężyła w rankingu niemieckiej edycji Komputer Świat. Czym Ikariam sobie na to zasłużył? Zobaczmy:
Wstępna rozgrywka
Po zalogowaniu się do świata Ikariam poznajemy czterech doradców, których imiona zaczerpnięto z greckiej mitologii. Bo taki właśnie jest świat tej gry – antyczny. Nie, nie oznacza to, że gra jest staroświecka (;-)) Wręcz przeciwnie, twórcy starają się wciąż ją unowocześniać i dbają o jej rozwój.
Rozpoczynając grę zakładamy osadę na wyspie. Żeby ją rozwijać potrzebujemy drewna (!) i innych surowców „luksusowych”: marmuru, wina, siarki i kryształu. Kiedy jednak przyjrzymy się swojej osadzie zauważymy, że nie mamy (jak w innych grach) swojego tartaku, ani innej wytwórni surowców. W Ikariam te „fabryki” są dobrem wspólnym na wyspie. Korzystają z nich wszyscy, ale też do każdego należy obowiązek rozbudowywania ich. Co więcej – u siebie mamy dostęp do tylko jednego surowca luksusowego. Po inne będziemy musieli wybrać się za morze. Ale o tym później.
Sami decydujemy ilu ludzi wyślemy do produkcji surowców. To rozwiązanie sprawia że mamy całkowitą kontrolę nad swoimi poddanymi. Kiedy potrzebujemy ich w armii możemy zabrać ich z kopalni. Pierwsze trzy budynki pomogą nam postawić doradcy. Potem zaczynają się „małe schodki”, bo musimy zdecydować w którym kierunku chcemy się rozwijać. Czy chcemy stworzyć mocną armię (przyda się wtedy warsztat) czy potężny ośrodek przemysłowy (stawiamy wtedy te budynki które dają nam bonus do produkcji). Dzięki temu mamy wpływ na to ja będzie wyglądać nasza osada.
                                                                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz